Projekt edukacyjny „Na jastrzębskim szlaku- podróże w czasie”

Program Publicznego Przedszkola nr 14  z oddziałami integracyjnymi i oddziałem specjalnym       z zakresu edukacji regionalnej i ekologiczno-przyrodniczej

,,NA JASTRZĘBSKIM SZLAKU

– PODRÓŻE W CZASIE”

realizowany przez przedszkola w ramach Strategii rozwoju miasta Jastrzębie-Zdrój 2030+

WRZESIEŃ 2021

1.,,Sprzatanie świata w ramach realizacji comiesięcznego cyklu ,,Eko-kalendarz”

2. „Dożynki Przedszkolne -święto plonów”

3. Spartakiada przedszkolaków ,,Baw się zdrowo i sportowo”

4. Konkurs fotograficzny ,,Tak to się zaczyna -ja i moja rodzina”

5. Akcja ,,Zbieranie nakrętek”

1. Pola Nadzei

2.  Światowy Dzień Drzewa

3. Dzwonki, dzwoneczki-   Warsztaty twórcze- muzyczne dla dzieci.

1.Światowy Dzień Powietrza

2.Międzyprzedszkolny konkurs plastyczny „Herb mojego miasta”.

3. ,,Kartka dla seniora”- wykonanie świątecznych kartek dla seniorów naszego miasta

1. Dzień Górnika,

2.,,Praca górnika oczami dziecka”- międzyprzedszkolny konkurs plastyczny dla dzieci, współpraca z Jastrzębską Spółką Węglową

3. Wizyta w Urzędzie Miasta – spotkanie z Prezydentem Urzędu Miasta w Jastrzębiu – Zdroju i Naczelnikiem Wydziału Edukacji z dziećmi – laureatami konkursu plastycznego „Herb mojego miasta”. Zwiedzanie przez dzieci UM.

STYCZEŃ

1.„Bajka o moim mieście – wędrówki w czasie” – słuchanie bajek o Jastrzębiu – Zdroju. Przedstawienie treści bajek w twórczości plastycznej.

2.Festiwal Radości – spotkanie pokoleń.

3. Dzień bez opakowań foliowych,

4.,,Przedszkolny dzień zdrowia”

LUTY

1.,,Świąteczne tradycje naszego regionu”- spotkanie z kołem gospodyń

2.Dzień dokarmiania zwierząt leśnych,

3. Zbiórka dla schroniska w Jastrzębiu-Zdroju

1.Światowy dzień wody- wycieczka do oczyszczalni ścieków w Jastrzębiu-Zdroju,

2.Dzień Pszczoły,

3. ,,Eko-zabawka” -konkurs międzyprzedszkolny.

4. ,,Tydzień kuchni śląskiej”-  poznawanie nowych smaków kuchni śląskiej

KWIECIEŃ

1.Gra miejska „Jastrzębskie tajemnice” – nietuzinkowy sposób zwiedzania miasta. Gra miejska organizowana w okolicy swojego przedszkoli.

2. ,, Kubusiowi Przyjaciele Natury”- udział w programie ekologicznym.

3.Światowy Dzień Ziemi

MAJ

1.Plener malarski „Patrzę na moje miasto”. Tematem pracy plastycznej dzieci jest przedstawienie za pomocą środków plastycznych pejzażu, budynku, zabytku lub innego atrakcyjnego miejsca w mieście w okolicy swojego przedszkola.

2. Moje miasto – nagranie wywiadu z dziećmi na temat swojego miasta obecnie i w przyszłości.

3.,,Galeria Historii Miasta”- zaznajamianie się z kulturą i historią miasta Jastrzębie-Zdrój,

4.,,Dzień Strażaka,Dzień Ognia”

CZERWIEC

1.„Jastrzębie – Zdrój w oczach dzieci”. Zorganizowanie wystawy prac dzieci, które powstały podczas pleneru malarskiego w Urzędzie Miasta.

2.Kapsuła czasu – uroczyste zakopanie kapsuły czasu.

3.Turniej wiedzy ekologicznej,, Przyjaciele przyrody”