Projekt edukacyjny „Na jastrzębskim szlaku- podróże w czasie”

Program Publicznego Przedszkola nr 14  z oddziałami integracyjnymi i oddziałem specjalnym       z zakresu edukacji regionalnej i ekologiczno-przyrodniczej

,,NA JASTRZĘBSKIM SZLAKU

– PODRÓŻE W CZASIE”

realizowany przez przedszkola w ramach Strategii rozwoju miasta Jastrzębie-Zdrój 2030+

MAJ

Festiwal Radości – Bal Kwiatów i Skrzatów

Dzień Strażaka

4 maja w całej Polsce obchodziliśmy dzień Strażaka. Tego dnia dzieci poznały prawdziwych strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej – Ruptawa. Nasi bohaterowie przybliżyli przedszkolakom zawód strażaka oraz  dowiedziały się, także jak trudna i zagrażająca życiu jest to praca.

KWIECIEŃ

Światowy Dzień Ziemi

Międzynarodowy Dzień Ziemi przypada na 22 kwietnia. To święto jest szczególnie uroczyście obchodzone na całym świecie. To właśnie jest czas, aby zastanowić się jak chronić nasz wspólny dom, naszą planetę – ZIEMIĘ!

„Eko-zabawka” –  konkurs międzyprzedszkolny

Wyniki konkursu :

I miejsce – Laura Pieszko 6 lat – Publiczne Przedszkole nr 6

II miejsce – Emilia Juszczyk 6 lat – Przedszkole Specjalne

III miejsce – Ariadna Zaremba 4 lata – Publiczne Przedszkole nr 5

Wyróżnienia:

Franciszek Waniek 4 lata – Publiczne Przedszkole nr 10

Oskar Hostyński 5 lat – Publiczne Przedszkole nr 13

„Światowy Dzień Wody”

22 marca 2022r. przedszkolaki obchodziły Światowy Dzień Wody. Poznały znaczenie wody w życiu człowieka oraz uświadomiły sobie, ile dla każdego z nas znaczy woda. W każdej grupie dzieci, panie przygotowały zajęcia dydaktyczne, konkursy, zabawy i eksperymenty z wodą. Wszystkie przedszkolaki już wiedzą, że woda jest niezbędnym źródłem życia i należy o nią dbać, a więc nie marnujmy WODY!.

„Zbiórka dla Burka”

STYCZEŃ

,,Przedszkolny dzień zdrowia”

,,Przedszkolny dzień zdrowia” Obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia w ramach programu z zakresu edukacji regionalnej i ekologiczno-przyrodniczej. Dzieci zdobyły wiedzę na temat zasad zdrowego odżywiania, potrzeby dbania o higienę osobistą i higienę jamy ustnej. Przedszkolaki aktywnie uczestniczyły w zabawach ruchowych oraz każda grupa wykonała zdrowe przekąski m. in. marchewkowe babeczki, sałatkę owocową, witaminowy sok, zdrowe kanapki.

1. Dzień Górnika,

2.,,Praca górnika oczami dziecka”- międzyprzedszkolny konkurs plastyczny dla dzieci, współpraca z Jastrzębską Spółką Węglową

WYNIKI KONKURSU –  „GÓRNIK OCZAMI DZIECKA”

3 – 4 latki

I MIEJSCE  – HANNA SIWARSKA PP 26

II MIEJSCE – AMELIA WAPIŃSKA PP 14

I MIEJSCE – MAJA LEDWOŃ PP 4

BRAYAN CHWAŁEK PP14

II MIEJSCE – LILIANA STEFAŃSKA PP 8

III MIEJSCE – ARTUR JARZYNA PP 12

ALICJA ŻUKOWSKA

MACIEJ TELICHA

LILIANA LEWANDOWSKA

MILENA BISKUP

MAŁGORZATA REJBICZ

KONRAD MUCHA

LILIANA CZYŻ

TOMASZ ŻYŁA

FILIP PAWŁOWSKI

MARIA LEMAŃSKA

1.Światowy Dzień Powietrza

2.Międzyprzedszkolny konkurs plastyczny „Herb mojego miasta”.

3. ,,Kartka dla seniora”- wykonanie świątecznych kartek dla seniorów naszego miasta

1. Pola Nadzei

2.  Światowy Dzień Drzewa

3. Dzwonki, dzwoneczki-   Warsztaty twórcze- muzyczne dla dzieci.

WRZESIEŃ 2021

1.,,Sprzatanie świata w ramach realizacji comiesięcznego cyklu ,,Eko-kalendarz”

2. „Dożynki Przedszkolne -święto plonów”

3. Spartakiada przedszkolaków ,,Baw się zdrowo i sportowo”

4. Konkurs fotograficzny ,,Tak to się zaczyna -ja i moja rodzina”

5. Akcja ,,Zbieranie nakrętek”

STYCZEŃ

1.„Bajka o moim mieście – wędrówki w czasie” – słuchanie bajek o Jastrzębiu – Zdroju. Przedstawienie treści bajek w twórczości plastycznej.

2.Festiwal Radości – spotkanie pokoleń.

3. Dzień bez opakowań foliowych,

4.,,Przedszkolny dzień zdrowia”

1.,,Świąteczne tradycje naszego regionu”- spotkanie z kołem gospodyń

2.Dzień dokarmiania zwierząt leśnych,

3. Zbiórka dla schroniska w Jastrzębiu-Zdroju

1.Światowy dzień wody- wycieczka do oczyszczalni ścieków w Jastrzębiu-Zdroju,

2.Dzień Pszczoły,

3. ,,Eko-zabawka” -konkurs międzyprzedszkolny.

4. ,,Tydzień kuchni śląskiej”-  poznawanie nowych smaków kuchni śląskiej

KWIECIEŃ

1.Gra miejska „Jastrzębskie tajemnice” – nietuzinkowy sposób zwiedzania miasta. Gra miejska organizowana w okolicy swojego przedszkoli.

2. ,, Kubusiowi Przyjaciele Natury”- udział w programie ekologicznym.

3.Światowy Dzień Ziemi

MAJ

1.Plener malarski „Patrzę na moje miasto”. Tematem pracy plastycznej dzieci jest przedstawienie za pomocą środków plastycznych pejzażu, budynku, zabytku lub innego atrakcyjnego miejsca w mieście w okolicy swojego przedszkola.

2. Moje miasto – nagranie wywiadu z dziećmi na temat swojego miasta obecnie i w przyszłości.

3.,,Galeria Historii Miasta”- zaznajamianie się z kulturą i historią miasta Jastrzębie-Zdrój,

4.,,Dzień Strażaka,Dzień Ognia”

CZERWIEC

1.„Jastrzębie – Zdrój w oczach dzieci”. Zorganizowanie wystawy prac dzieci, które powstały podczas pleneru malarskiego w Urzędzie Miasta.

2.Kapsuła czasu – uroczyste zakopanie kapsuły czasu.

3.Turniej wiedzy ekologicznej,, Przyjaciele przyrody”